Nerozlučná dvojice OK1VMK a OK1YN

Na fotografii zleva: Mirek Klusák OK1VMK a Václav Vachuška OK1YN

Dvojice mikrovlných radioamatérů, kteří přišli do radioklubu OK1KAD v roce 1961. Vedoucí pošty Václav Vachuška OK1YN, perfektní technik – radioamatér, rodák z Jugoslávie. (Díky výhodné finanční nabídce začal pracovat v uranových dolech.) Za ním se přistěhoval do Ostrova nad Ohří jeho kamarád Mirek Klusák OK1VMK brilantní mechanik a radioamatér. Nerozlučná dvojice neustále pokoušela rekordy na VKV až SHF vlnách v tehdejším Československu. Jejich příběhy jsme po 50 letech zaznamenaly a uchovaly pro další generace jako věčnou inspiraci pro práci na mikrovlnách.

V roce 2014 v listopadu uplynulo 50 let od úmrtí Václava Vachušky OK1YN. Zemřel na nemoc s ozáření. Pracoval v uranových dolech Jáchymov hluboko pod povrchem kopců, kde prováděl svoje pokusy až na 10 GHz. Jeho nerozlučný kamarád Mirek mu byl stále nablízku.

Je třeba okrajově připomenout, že jakákoliv osobní aktivita nebyla žádoucí! Společnost v tehdejším Československu nehledala vůdčí typy, ale kolektivy organizované a řádně pod kontrolou. Proto jsou známy spojení jako OK1KEP z Milešovky na Klínovec OK1KAD, ale až nyní se dozvídáme, že se jedná o OK1VMK a OK1YN.

Je pravda, že jsme hluboce ovlivněni tehdejší aktivitou, kterou dokázali vyvinout v těžké době.

Kolektiv radioamatérů OK1KAD i dnes pokračuje ve vysílání z Klínovce .

Děkujeme OK1VMK a jeho paní za povídání u kafíčka a na vzpomínky z dob před 50 lety.

Za kolektiv OK1KAD
Jirka OK7RADne 18.3.2015 ve 20:22 jsem měl na 2 m QSO s Mirkem Klusákem OK1VMK, čestným členem radioklubu OK1KAD, který nám stále fandí. Letos oslaví 94 let! (Ročník 1921.) Jeho vyprávění o MW rekordech bere dech i dnes!

Jirka OK7RA