Vánoční závod 2020

Jako každý rok, tak i letos se radioklub OK1KAD zúčastnil Vánočního závodu.

V sobotu ráno asi v 8:30 jsme se všichni sešli na Klínovci. Přesněji, dorazil jsem (Pavel OK6RP) spolu s Petrem OK1CLU k již přítomným Andree OK3YL a Karlovi OK3KW. Chlapská osádka se hned jala montáže antény. Na stožár jsme osadili jednu jedenácti elementovou anténu DK7ZB. Stožár byl pak v cukuletu nahoře. Bodejť by taky ne. Venku bylo -9 °C, jasno a mírně pofukoval vítr. Což v té teplotě bylo jak orkán, hi.

Devátá hodina se blížila. Rychle udělat čaj a kafe. Závod začal. U rádia jsme se střídali po hodině. Závod jsem rozjel já. Po první hodině jsme měli 65 spojení. Druhou hodinu jela Andrea OK3YL, závod pěkně utíkal. Ale najednou vyskočilo PSV směr nekonečno. Nejdříve nás napadlo, že nám omrzla anténa, což je na Klínovci nejčastější “závada”. Kdepak, žádná námraza. Z anténu upadl koax! No jo, práce kvapná, málo platná. Stožár musel dolů. Zasunout a utáhnout konektor a rychle vytočit stožár zpátky do provozní výšky. Tato eskapáda nás stála 20 minut. Třetí hodinu závodu odjel Petr bez problémů. Ale spojení už tak rychle nepřibývala. Přeci jen Klínovec byl už v mracích. Ve dvanáct hodin skočila první část závodu a my se pustili do vysílání mikrovln. Ne do éteru, ale na naše pokrmy v mikrovlnné troubě.

Po hodinové pauze na sváteční oběd začala druhou část závodu Andrea. Já zatím v leže trávil hamburskou pečeni s knedlíkem. Ve 14 hodin jsem Andreu vystřídal. Spojení přibývala pomaleji než v první polovině závodu. Holt i amatéři chodí po vánočních návštěvách. Poslední hodinu závodu se u mikrofonu střídali Andrea s Karlem, zatímco my s Petrem jsme se věnovali kafi a dortíčkům ala sacher, hi.

Statistika:
Operátoři: Andrea OK3YL, Karel OK3KW, Petr OK1CLU a hostující OK6RP
TRX: ICOM IC-7400, 100 W, bez přídavného zesilovače výkonu
ANT: 11 el. DK7ZB
Deklarovaný výsledek: 204 QSO, 29816 bodů, ODX 9A3QB

Všem děkujeme za body. Těšíme se v příštím roce 2021 na slyšenou.
A všem přejeme, ať je daleko lepší než ten letošní.

Pavel OK6RP