UHF Contest 2021

Já, Zdeněk OK5ZS, jsem se domluvil s Petrem OK1CLU na účasti v UHF Contestu pod značkou OK1KAD. Pavel OK6RP tentokrát jel do Líšťan u Plzně za partou OK7O, takže na závod jsme byli jen dva.

Pracoviště na 23 cm zůstalo od minulého roku beze změn. Rádio FT-736 a anténa 4x 46 elementů G3JVL.

Pracoviště na 70 cm oproti minulému roku doznalo drobných změn. Ty měly být původně velké. Byla přislíbena zápůjčka 700 W LDMOS zesilovače. Ale nakonec jsme se rozhodli jít jinou cestou. Minulé roky si 9 km vzdálená sousední stanice OK2A stěžovala (během závodu a pak i v článku na webu) na rušení, které jim způsobujeme. Zvažovali jsme vyměnit FT-991A za FT-897 kvůli jejich připomínkám na jeho nekvalitu (přesněji – nazvali ho celopásmovým generátorem šumu), ale nakonec jsme ho ponechali. Za rádio jsme zapojili pásmový filtr z dílny OK1GTH. Stávající výkonový zesilovač byl na vstupu doplněn o atenuátor, kterým jsme dosáhli snížení výkonu z 250 W na 100 W. To jsou vstřícné kroky k omezení rušení sousední stanice OK2A. My se tak přesuneme do soutěžní kategorie LP, kde budeme moci dosáhnout lepšího umístění než v kategorii bez omezení výkonu (výkon v rámci povolovacích podmínek), kde nás válcují QRO stanice s velkými anténními systémy. U nás byla na rozdíl od minulého roku použita jen jedna 19 elementová anténa DK7ZB.

Petr zahájil závod na 23 cm a pokračoval do pozdních večerních hodin. Na noc mě opustil.

Já zahájil závod na 70 cm prvním spojením s OK1RDO, jejichž operátor mě ujistil, že signál je čistý bez brumu (minulý rok s tím byl problém). Spojení bylo narušeno blízkou německou stanicí (S-metr na doraz), která neuvedla svou značku a rovnou si začala stěžovat, že náš signál je široký +- 50 kHz a že s tím nemůžeme závodit. Vzhledem k neurvalému vstupu do probíhajícího spojení jsem německou stanici ignoroval a spojení s OK1RDO dokončil. Holt jsem asi pálil anténou přímo jeho směrem…

Blízké stanice by si měli uvědomit, že k vzájemnému rušení bohužel bude v závodech docházet vždy (právě proto existuje zkratka QRM). Nejlepší na tom je, že vždy nejvíc křičí ti, kdo naopak ruší i nás ze všech nejvíc. Já jsem původně chtěl, aby se Petr domluvil s Láďou OK1DIX, aby oni byli třeba na spodním okraji pásma a my na horním. K tomuto telefonátu bohužel nedošlo. OK2A tak vysílala na 432.270 MHz. Perfektně čitelná byla také na 432.372 MHz i při odsměrované anténě (viz video). Já vysílal tam, kde mi to interference dovolovaly, většinou okolo 432.370 a 432.352 MHz. Stanice OK2A je od nás v azimutu 270° a tak jsem preventivně na rotátoru vynechával rozsah 240° až 300° tj. celých 60°. Zajímalo by mě, zda podobný vstřícný krok dělali i oni.

Video: QRM od OK2A

Za první hodinu jsem navázal 40 QSO, za druhou 32 QSO. Zhruba tak u třetiny spojení jsem si musel nechávat opakovat či potvrzovat předávané údaje, protože slabší signály byly spolehlivě smáznuty interferencemi o síle S9 i S9+ podle otočení antény (vstup LNA mi zahlcovalo několik silných signálů SSB i CW). Mnoho spojení jsem byl schopen dokončit jen v mezerách těchto signálů. Ale na pásmu jsem si nestěžoval. A ani tady nechci. Je to prostě závod mnoha stanic a k tomuto prostě dochází a docházet bude. Je na operátorech, aby se s tím poprali a předvedli svůj um i za těchto ztížených podmínek.

Po půlnoci jsem udělal ODX s HA6W na 602 km. Vysílal jsem výzvu a průběžně i prolaďoval až do půl třetí ráno, kdy jsem šel s chrapotem spát. Studené pití a několikahodinové hulákání do mikrofonu si vybraly svou daň na hlasivkách.

Ráno jsem rozlepil oči v 7:15. Venku krásně, 8 °C, sluníčko právě vycházelo. Udělal jsem několik fotek. Pak se posilnil snídaní a teplým čajem a v 8:30 zahájil vysílání. Po deváté hodině se u nás na Klínovci objevila návštěva, František ex OK1DFD, tak jsme pokecali o životě a vysílání. Jako tradičně Petr OK1CLU přijel před desátou. Předal jsem mu návštěvu o vrátil se k vysílačce.

V poledne volal Láďa OK1DIX Petrovi OK1CLU, že je na 70 cm ruším. Ten za mnou přišel, ať na ně netočím anténu. Řekl jsem mu, že vynechávám celých 60°. A jestli mám vynechávat ještě víc, tak to rovnou vypnu. Udělal jsem ještě pár spojení a radiostanici znechuceně vypnul. Pravda, i hlasivky mlely z posledního, tak bych to do hodiny vypnul tak jako tak. Dali jsme si oběd a pak jsme se pustili do demontáže techniky. Probrali jsme při tom i další možná řešení QRM na příští rok a vyšlo nám jen používání dutinových filtrů, jak u nás, tak i u OK2A. Musíme s nimi dát na toto téma řeč.

Závod na 70 cm pásmu jsem ukončil proti loňsku se slabším výsledkem, tedy 230 QSO + 1 DUPE a 49533 bodů proti 307 QSO a 62690 bodů. Žádná spojení s Italy, Srby ani Rumuny se letos nekonala.

Petr byl na 23 cm pásmu úspěšnější. Navázal sice o 2 QSO méně než minulý rok, ale zato o 440 deklarovaných bodů více, tedy 48 QSO a 7640 bodů.

Děkujeme protistanicím za spojení a těšíme se na slyšenou v dalších závodech.
73, Zdeněk OK5ZSVybavení na 70 cm:

  • TRX Yaesu FT-991A
  • ANT 1x 19 el. DK7ZB
  • PA 100 W
  • LNA

Vybavení na 23 cm:

  • TRX Yaesu FT-736
  • ANT 4x 46 el. G3JVL

2 komentáře

  1. Ohledně širokopásmového šumu nám napsali k dnešnímu dni tři kolegové radioamatéři. Vyjádřili se, že použití dutiny nebude mít znatelný vliv na jeho potlačení. Problém může způsobovat stažený výkon rádia na 5-10W a za ním PA. Lépe mít na TRX vyšší výkon a PA budit přes útlumový článek. FT-991A je dle tabulek a grafů šumák. Stejně tak i IC-7300, o které jsem přemýšlel jako o náhradě. Na Klínovec musí být kvalitní KV rádio (i kdyby jen zápůjčka na UHF Contest) a transvertor s čistým oscilátorem a krystalovými filtry. Každopádně děkuji za konstruktivní názory. Původně jsem si myslel, že to sousedi s tou kritikou přehánějí.

  2. Koukal jsem na oficiální výsledky. Vyřazeny byly tři QSO. Jedno DUPE, německá stanice si nedala říct a já tušil, že krom duplicity by mohl mít špatně zapsané první spojení a tak jsem duplicitní spojení udělal. Holt jedno bude vyřazeno. Takže zbývají dvě chyby. Jeden report 55 jsem zapsal jako 59. A pak “přijatá kombinace značky a lokátoru neodpovídá reverznímu deníku”. Že by si QSO protistanice nezapsala? Nebo chyba v lokátoru? Zapsán byl JO70SJ, na QRZCQ je JO70SL. S chybovostí 0,9% jsem spokojen. Ještě zlepšit počet spojení. Petr OK1CLU pořídil transvertor, takže interference s jinými stanicemi by měly být minulostí.

Komentáře jsou uzavřeny.